Powstanie wielkopolskie 2022-12-26 |
104 rocznica wybuchu POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
Do Gniezna późnym wieczorem przybył Bolesław Kasprowicz, przywożąc wiadomości na temat wydarzeń w Poznaniu. Sytuacja naszego miasta pozostała niewyjaśniona. Kolejnego dnia 28 grudnia 1918 roku w godzinach wieczornych ok. godziny 18:00 do Gniezna przybył samochodem sierż. Piotr Walczak. Walczak zatrzymał się przed domem Kasprowicza na ul. Chrobrego (dzisiejszy Pietrak) i wezwał przechodniów do zaatakowania koszar. Po krótkiej naradzie w domu Kasprowicza gnieźnieńscy działacze (mimo oporów Kittla) zdecydowali się na rozpoczęcia akcji.

.jpg)
Absolwenci i uczniowie PAMIĘTAJĄ !!!

 |
czytaj więcej |
 |
Kwesta 2022-10-25 |
Z tegorocznej kwesty na której zebrano 6 973,24 zł zostanie odnowiony grobowiec rodziny Lange na cmentarzu św. Piotra

Jan Bernard Lange (1817 - 1881)
W 1841 roku założył w Gnieźnie filię leszczyńskiej oficyny. Wykupiona od Gunthera w 1849 roku firma nosiła nazwę J. B. LangeKsięgarnia i Drukarnia w Gnieźnie. Lange zakupił nowe maszyny, wprowadził litografię. Przy księgarni otworzył antykwariat, skład nut i dewocjonalia oraz wyporzyczalnię książek polskicz niemieckich i francuskich. Księgarnia i drukarnia mieściły się na Rynku. J.B.Lange brał czynny udział w życiu miasta. Był aktywnym członkiem Towarzystwa Pomocy Naukowej, dyrektorem Ligi Obwodowej.. W czasie Wiosny Ludów dowodził oddziałem strzelców i brał udział w bitwie pod Wrześnią. Po powstaniu odbywał kare więzienia w Gnieźnie.
 |
czytaj więcej |
 |
Biogram prof J Pawlowski 2022-10-07 |
Ur. 3.08.1946 r. w Gnieźnie, pułkownik WP, profesor doktor habilitowany, dziekan Wydziału Strategiczno-Obronnego Akademii Narodowej w Warszawie, absolwent I LO (1963). Absolwent Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (1967). W latach 1972-75 słuchacz i absolwent Akademii Sztabu Generalnego WP. Od 1975 r. asystent, a następnie adiunkt w Katedrze Taktyki Ogólnej i Katedrze Sztuki Operacyjnej ASG WP. W latach 1985-92 kierownik zakładu, zastępca kierownika i kierownik Katedry Sztuki Operacyjnej, a w latach 1993-94 prodziekan w Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej. W latach 1994-2000 zastępca dyrektora Departamentu Systemu Obronnego MON; 2000-06 – dziekan Wydziału Strategiczno-Obronnego Akademii Obrony Narodowej. Od 2006 r. profesor zwyczajny, mianowany nauczyciel akademicki w Wydziale Strategiczno-Obronnym, a następnie Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego AON. Od stycznia 2013 r. członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w dziedzinie: nauki społeczne; dyscyplina: nauki o bezpieczeństwie. Awanse naukowe: doktorat 1984 r., habilitacja 1993 r., profesor w dziedzinie nauk wojskowych 2005 r. Służba liniowa i praktyki: pododdziały desantowo-szturmowe, 1. Praski Pułk Zmechanizowany, Sztab 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, Sztab Śląskiego Okręgu Wojskowego. Autor i współautor opracowań książkowych m.in.: „O obronie militarnej Polski przełomu XX i XXI wieku”, „Terroryzm we współczesnym świecie”, „Broń masowego rażenia orężem terroryzmu”, „Strategiczne problemy i dylematy we współczesnym świecie”, „Zagrożenia asymetryczne”, „Współczesny wymiar bezpieczeństwa. Między teorią a praktyką”. Autor i współautor wielu prac naukowych i popularno- -naukowych z zakresu sztuki wojennej oraz strategii wojskowej i bezpieczeństwa państwa. Najnowsze prace naukowe dotyczą problematyki podstaw bezpieczeństwa narodowego (państwa). Komentator w mediach, jako ekspert z zakresu operacji wojskowych we współczesnych wojnach i konfliktach zbrojnych (Bałkany, Kosowo, Irak, Afganistan). Laureat nagrody tygodnika „Polska Zbrojna”: BUZDYGANY- 1997. W październiku 2012 r. wyróżniony przez Ministra Obrony Narodowej nagrodą za całokształt dorobku. Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Stan cywilny: żonaty, córka i syn.
|
czytaj więcej |
 |